9. HARP - LÓ ÉS MŰVÉSZET KUTATÓ PROGRAM
NEMZETKÖZI MŰVÉSZTELEP

IDŐPONT
2024 július 16-28.

RÉSZTVEVŐ MŰVÉSZEK
Charlotte Dezanet, Hollandia, Christina Munafo, USA, Diana Catalina Diaz Antolinez, Kolumbia, Finley Keay-Bright, Anglia, James Keay-Bright, Anglia, Kate Vickery, Kanada, Kristina Jacot, Moldova, Leah Kronenfeld, USA, Leia Tatucu, Németország/Románia, Lonneke Bar, Hollandia, Noa Jansma, Hollandia, Rosey D’Angelo, USA

A MŰVÉSZTELEP az alkotó munka mellett hangsúlyt fektettünk a lovakhoz kapcsolódó elméleti tudás elmélyítésére, a ló-ember kapcsolat különböző értelmezési lehetőségeire és a lovas portré megjelenésére a művészettörténetben. A lovakkal történő mindennapos kapcsolat lehetőséget teremtett a különféle tanulmányok elkészítésére (rajzok, festmények, szövegek), valamint a program betekintést nyújtott egy természet közeli életmódba. Olyan kérdések merültek fel, mint a mai ember kapcsolata a természettel, a tájkép megfogalmazásainak újragondolása vagy éppen a lovaglás tevékenységének köszönhetően az, hogy az ember hogyan kapcsolódik a méneshez, hogyan kapcsolódik a többi emberhez vagy akár hogyan tud kapcsolódni önmagához és a saját testéhez. A művésztelepen a műtermi munka mellett a lovakkal történő minden napos kapcsolat volt a fókuszban. A művészek különféle lovas foglalkozásokon vettek részt és lehetőségük volt az íjászat és a lovasíjászat kipróbálásra is. A művészek kirándulásokon vettek részt lóval és ló nélkül. Az idei porgram különlegessége volt, hogy Sebestyén Szilvia, a Makrobiotika intézet alapítója bemutatta az egészséges táplálkozás alapjait és naponta bio ételeket készített, melyet közösen fogyasztott el a csoport. Minden résztvevő saját munkájáról előadást tartott.

ELŐADÁSOK, SZEMINÁRIUMOK
- ’Bevezetés a ló etológiába’ címen szemináriumot tartott Tóth Bettina etológus, „A Ló az Ló” c. könyv szerzője.
- Vendég előadó volt Dr. Boór-Göblyös István, a Nemzeti Lovasakadémia alapítója és számos könyv szerzője, aki a lovas magasiskola elméletébe és - az idomító lovaglás demonstrálásával - gyakorlatába is bevezette az érdeklődőket.
- Kortárs művészeti és művészettörténeti előadásokat tartott Dr. Szmrecsányi-Veszely Beáta, melyeknek fókuszában a lovas portré művészettörténeti (kortárs és korábbi) értelmezési lehetőségei álltak.

KIÁLLÍTÁS
Az említett folyamatok lenyomatai voltak tetten érhetők a kiállított művekben. A Ló és Művészet Kutatóműhely 9. nemzetközi művésztelepének záró kiállítása július 27-én, szombaton nyílt meg a Lovarda Galériában, Barnagon. A képzőművészeti kiállításon különféle médiumú műveket mutattunk be: rajzok, festmények, szobrok és egy videó. Minden kiállított mű a tizenkét napos művésztelepen készült. A művek és a kiállítás központi tematikája a ló-ember kapcsolat köré fonódott különféle megközelítésben. A kiállítást Dr. Szmrecsányi-Veszely Beáta nyitotta meg.

BEMUTATÓK
A Kassai Lovasíjász Iskola Szmrecsányi Kánság tagjai bemutatót, előadást tartottak. Többek között a 2023-as lovasíjász világbajnokság első és második helyezettjejunior kategóriában és jelenleg a világ két legfiatalabb mesterfokozatú lovasíjásza, Szmrecsányi Benedek és Szmrecsányi Fülöp. A kánság bemutatójának része Szmrecsányi-Veszely Beáta festőművész és férje Szmrecsányi Márton performansza volt.

Koltai Laura és Koltai Polett bemutatója Kassai Lajos, lovasíjász mester szerint nem csak Magyarország, de Közép-Európa legszínvonalasabb dámalovas bemutatója. A dámalovas nyeregben történő lovaglás magas szintre emelésében egyedülálló a páros. Lovaikkal nem csupán az alap jármódokban (lépés, ügetés, vágta) képesek lovagolni és fordulatokat végrehajtani, hanem például spanyol lépést vagy ugratást, fektetést és ültetést is be tudnak mutatni. Mindez dámanyeregben nem csak látványos, de különösen nehéz feladat, művészi teljesítmény.

Koltai Polett különleges bemutatója bizonyítéka volt annak, hogy ló és kutya kapcsolata is lehet harmonikus és összehangolt még extrém körülmények között is.

ÉLŐ ZENE, NÉPZENEI KONCERT ÉS A BEMUTATÓK KÍSÉRŐ ZENÉJE
Navratil Andrea
népdalénekes, Legeza Márton tekerő, Demeter László kobzos, Félegyházi Miklós duda
14. századi Veni sancte spiritus és Veni pater divine spiritus, Moldvai Szent István ének, Moldvai csángó madaras énekek, Kettős táncdallam, Moldvai csángó altató, Reneszánsz dallamok, Apor Lázár tánca és Hej Dunáról fúj a szél, Gregorián Kyrie Eleison, Csángó dallamok Nagypatakról és Fehér Márton kecskés dallamai, Históriás énekek

FOTÓ DOKUMENTÁCIÓ Mráz Edina, Mepho fotográfia (https://www.facebook.com/mepho.edinamraz)


A program megvalósítását 2024. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.


További információ: info@horseandart.hu